Новый сайт Делюкс Вояж

Місто Керч - старовинна перлина Боспору

Panticapaeum

Керч - найдавніше місто України, і найбільш східне за розташуванням на Кримському півострові.

Керч стала власне Керчю лише у ХVІІІ столітті, а до того була Пантікапеєм, Боспором, носила имя Керіш, Корчев, Крц, Крх, Крч, Воспро, Черкіо, Восперо, Аспро-Монте, Васпро...

Довге життя у цього славного міста! Перші грецькі поселення було засновано у цьому краї в кінці VII века до нашої ери, давні жителі грецького міста Мілет знайшли тут нову Батьківщину.

Керч. Вітряна, вільна, пахнуча полином і сонцем, наше рідне морське місто!

Цікавинки про Керч

 

Керч-місто героїв

kerch-samolet

Керч — місто-герой, неможливо не віддати цьому шану. Під час Другої світової війни тут точилися найзапекліші бої. За цей страшний час у місті було зруйновано 85% будинків, Керч майже повністю було стерто з лиця землі.. Після звільнення, з 100 тисячного населення міста воїнів вийшли зустрічати всього близько 30 містян... Керч, Ельтиген, Аджимушкай, Багерово...за цими назвами — сотні і тисячі життів людей. Після закінчення війни, за 4 місяці було знайдено і знешкождено більше 100000 мін, 80000 снарядів та авіаційних бомб.

Вшанувати захисників міста та пам'ять про них сьогодні можна, відвідавши Обеліск Слави на пагорбі Мітридат та музейний комплекс в каменярнях Аджимушкая.

 

Церква Іоана Предтечі

Ioana-cerkov

Керченська церква Іоана Предтечі - архітектурна та храмова пам'ятка, що заслуговує уваги туриста! Своїм стилем храм нагадує сакральні споруди Константинополя або азійських областей Візантії, та є досить нетиповим для наших країв. Для всіх туристів та гостей, що завітали до Керчі — це головний об'єкт для знайомства, принаймні так вважає більшість місцевих екскурсоводів. 

Деякі дослідники вважають, що Церква Іоана Предтечі в Керчі - найдавніший храм в Східній Європі; дослідники згодні, що це найбільш старий храм на пострадянському просторі, побудований приблизно у 8 столітті.  Храм складається з кількох частин, деякі з них зазанали реставрації, але більшість знаходяться в первісному стані. За деякими переказами, в храмі є слід самого святого Іоана.

Говорять, що дивовижний і найкращий вид на цей древній храм відкривається з гори Мітридат, особливо під час туману.

Адреса, за якою Ви можете знайти цю пам'ятку: Керч, провулок Димитрова, 2

 

Керч і міфічні грифони

grifony

Грифон — це символ Керчі, розміщений на гербі міста. Чому саме він? Це "привіт" з грецького минулого Керчі. Давні жителі міста віддавали шану богу Аполону, а грифон  - його супутник. В ХІХ столітті в культурному середовищі був певний спалах інтересу до аничності і грифона розмістили на гербі міста. Кілька скульптур грифонів встановлені на в'їзді до міста та Феодосійському шосе, вони  - символічні охоронці Керчі.

 

Керч і оселедці

kerch-seledka

Керч - місто багате традиціями, де поважають та шанують ритуали минулого. Те, що Керч — справжня рибна столиця, навіть не обговорюється, адже перша назва міста — Пантикапей, "рибний шлях". Протягом віків, історія Керчі тісно повязана з рибним промислом — з часів греків і донині. Отже, тут люблять та розуміються на рибі та рибних стравах!

Є ризькі шпроти, є ніжинські огірки, а є... керченський оселедець! Це найсмачніша місцева риба. Взагалі, в водах біля Керчі водяться кілька видів оселедця: донський, пузанок, керченський та дунайський. Виловлена в Керченській протоці срібляста рибка відрізняється від своїх норвезьких та тихоокеанських "сестер" просто неповторним смаком. Одна за страв, яка часто з'являється на столах керчан — саламур (маринований за особливим рецептом оселедець).

В Нідерландах офіційно святкують День Оселедця, а чому в Керчі ні?!

 

Керч і пляжі

plyazhi-kerchi

Слід сказати, що в самому місті пляжів практично немає, за винятком Карантинського. Проте, лише пігодини їзди за місто (практично в будь-якому напрямку), і Ви зустрінете багато якісних и просторих пляжів на пересипах, пісчаних косах, а також невеликих затишних пляжів- "кишеньок" на схилах узбережжя.

Пляжі Керчі тягнуться уздовж берега на 40 кілометрів. Неподалік міста знаходяться 2 коси — Тузлинська та Чушка, туди можна дістатися катером. 

Відмінний пляж розташований на проміжку від Тобечикського озера до Етильгену. Дно тут, як і на інших керченських узбережжях, пісчане, з валами біля берега. Вода на мілковині прогрівається до 28 градусів, тож купальний сезон триває довго!

Керч, імператор і Керченська фортеця

krepost

В різні роки Керч відвідувало багато відомих особистостей. Справжнім рекордсменом по візитам до міста був російський імператор Олександр ІІ. Вперше він відвідав Керч ще молодим юнаком. Його дуже вразило це місто — церкви, вулиці, античні  руїни міста та розкопки, які там проводилися.

Пізніше, в зрілому віці, імператор відвідував Керч для контролю за будівництвом фортеці на мисі Ак-Бурун, у Керченській протоці. Метою спорудження цих мурів було - запобігти проникненню суден чужинців з Чорного до Азовського моря. Тут були розташовані південні кордони тогочасної імперії. Зрештою, грандіозні фортифікаційні споруди так ніколи і не були використані проти ворога.

Фортеця "Керч" має складну систему тонелів, підземних ходів та водогонів. Товщина мурів в деяких місцях сягає 1,1 метрів! Наразі мури є частиною Керченського національного заповідника, але, на жаль, знаходяться в напівзруйнованому стані. Всіх, хто планує самостійно дослідити заплутані ходи та каземати Керченської фортеці, застерігаємо — там можна серйозно заблукати і загубитися. До того ж, з часів війни там залишилися розтяжки та заміновані ділянки, недосліджені саперами.

kerch-krepost

Керч і британський телеграф

telegraph

Після Кримської війни в планах Британії було побудувати залізницю, яка б з'єднала Керченську протоку і.. Лондон. Задум був амбіційним, але так і не здійснився — надто багато це потребувало грошей та робочих рук. Проте, зазанавши поразки, англійці розпочали інший проект — трансконтинентальний телеграф Лондон-Калькутта. Будувати лінію почали в 70-х рр ХІХ століття. Проект охоплював Варшаву, Париж, Берлін, але головна станція за планом мала розташуватися саме в Керчі. Частина телеграфної лінії мала бути прокладена по дну протоки. До речі, на місті тогочасної телеграфної станции (яку обслуговували і будували англійці) зараз побудовано керченський Виконком

Телеграфна лінія була повністю зруйнована на початку ХХ століття, але деякі телеграфні стовпи з позначками англійською ще збереглися. Хоча більшість з них “осіла” у приватних колекціях.

*Є цікава інформація. За деякими документами то договорами, підписаними під час будівництва, земля в радіусі 3 метри навколо телеграфного стовпа є власністю Англійської корони. Ми не знаємо, чи правда це, та й стовпів залишилося всього кілька :)

Керч і грязеві вулкани

mud-volcano

Всього за 16 кілометрів від Керчі, поряд з селищем Курортне, знаходиться озеро Чокрак (Мисир). В перекладі з кримськотатарської - Çoqraq gölü  - "солоне озеро". Чокракське озеро відоме цілющими властивостями рапи та грязей. Також в місцевості біля Керчі є понад 50 грязевих вулканів. Так-так, саме вулканів! Булганакські грязьові сопки - достатньо рідкісне геологічне явище. Кримські вулкани мають різний вигляд.  Декотрі маленькі, інші - більші, з кратерами в 10-20 метрів, заповненими рідкою гряззю. В "житті" деяких вулканів періоди спокою змінюються виверженнями - коли потік мулу виривається фонатаном, інколи до 15 метрів заввишки!

Мул (грязі) Чокрака та вулканів мають цілющі якості. Керченські грязі дійсно лікують, і Ви можете переконатися в цьому самі. А також зробити цікаву фотосесію на "землі вулканів"!

 Єнікале

Фортеця Єнікале (Єні-кале) -  пам'ятка османської доби на теренах сучасної Керчі. В перекладі з турецької — "Нова фортеця", хоча зараз вона не така вже й нова: побудували  Єні-кале ще у ХVІІ столітті. Архітектором був італієць, який сповідував іслам, тому архітектурний стиль мурів досить цікавий.

Eni-Kale

Це одна з цікавих і привабливих пам'яток Керчі, і популярне екскурсійне місце. У давнину фортеця була головним штабом турецької оборони, ідеальним місцем для нагляду та контролю за кораблями противника, адже Єні-кале турки побудували в найвужчій частині Керченської протоки. В мурах могло розташуватися до 2000 воїнів.

В 1825 році фортеця престала слугувати стратегічним воєнним завданням. Тут розташували госпіталь, а навколо Єнікале почали селитися люди. Але фортеця ще побачила бої, під час Кримської війни навколо тутешніх мурів точилися бої з англійцями та французьким десантом. У 1880-х роках госпіталь будо перенесено, і мури Єнікале остаточно знайшли спокій. 

 

Ми продовжуємо нашу традицію запрошених авторів. Своїми враженнями з нами поділилася в минулому краматорчанка Олена Костенко, яка нині мешкає в Керчі!

Автор: Елена Костенко

Керчь — небольшой, теплый уютный городок, обильно цветущий с марта по ноябрь. 

Ее первой достопримечательностью я все-таки назову море. Перефразируя Льюиса Кэролла, можно сказать: «Море в Керчи устроено так: трасса, немного домов и море».

В этом городе трудно заблудиться, потому что отовсюду виден или ощутим самый главный ориентир – море, вернее, пролив между Азовским и Черным морями.

Город более чем на 30 километров протянулся вдоль причудливо изогнутой прибрежной линии. И мест для купания очень много, как в самом городе, так и на окраинах. Чего стоит пятикилометровый городской пляж с золотым песком и прозрачной водой! И если вы любите купаться, не толкаясь на пляже, как в трамвае, Керчь – это лучший вариант в Крыму. 

Однако море – не единственная достопримечательность одного из самых древних городов Украины.

kerch-more

В Керчи на протяжении 26 столетий всегда жили люди. Сначала поселились древние греки и по побережью рассыпались их городки: Нимфей, Мирмекий, Тиритака, а на самом высоком холме расцвела роскошная столица Боспорского царства Пантикапей. И сейчас можно побродить по развалинам этих древних городов, а в уникальном музее-лапидарии увидеть скульптуры, найденные здесь. Поразят воображение и чудеса Музея древностей. В нем хранятся те самые древнегреческие вазы с тончайшей росписью, героями и богами, что мы рассматривали на картинках учебников истории Древнего мира.

Лично у меня с первых же дней Керчь вызвала очень домашнее ощущение. Здесь невероятно уютный центр, где я любуюсь красивой церковью 8-го века, брожу по засаженной неведомыми субтропическими деревьями набережной и пешеходной нарядной улице Ленина. Местные зовут ее своим Арбатом.

Венчает центр Керчи гора Митридат, на которой видны развалины Пантикапея. На гору надо взобраться по красивой лестнице в 432 ступени, которой уже почти 200 лет. С Митридата здорово любоваться всей керченской бухтой и центральной частью города, особенно на закате.

Керчь для меня, как огромный музей. И для людей любознательных она становится находкой. Помимо древних городов здесь можно полазить по крепости Керчь или Ени-кале, опуститься в жуткие Аджимушкайские каменоломни – могилу 15 тысяч человек, заглянуть в Царский курган – гробницу боспорского царя. Прогулки по этому разнообразию заменят множество скучных уроков и лекций по истории.

А в завершение стоит съездить в поселок Курортное за 20 км от Керчи на Азовское море – на побережье тысячи бухт. После их посещения вам больше не понадобится мечтательно постить в Фейсбуке фото райских островов в стиле "баунти". У вас будет чем похвастать перед друзьями!

 

Сподіваємось, Ви дізналися щось нове або цікаве про гарне місто Керч,

До нових зустрічей в нових містах України! Відкриваймо багатства рідної землі разом! 

Facebook group
Facebook page
Instagram
YouTube Делюкс Вояж
Telegram Делюкс Вояж